سوالات متداول

VoIP یا ویپ چیست؟
ویپ یا همان Voice Over Internet Protocol یک پروتوکل است که همانطور که از نام پروتوکل مشخص است معرف صدا بر روی شبکه می باشد. که با نام IP تلفنی نیز از آن یاد می شود
کاربرد این تکنولوژی چیست؟
ویپ یک روش برای تبدیل سیگنال های آنالوگ صوت به داده های دیجیتال است که از طریق اینترنت (شبکه – IP) منتقل می شوند. یک روش رایگان برای برقرای ارتباطات تلفنی در هر جای دنیا است.
هدف استفاده از ویپ (VoIP)چیست؟
هدف غلبه گام‌به‌گام بر چالش‌هایی است که انتقال ترافیک صوتی را بر روی بستر شبکه‌های تلفنی با خطر روبه‌رو می‌سازد. از این‌رو پیمودن این مسیر، لازمه تضمین موفقیت پروژه های ویپ سازمانی است. مکالمات تلفنی مبتنی بر IP، تفاوت‌های بنیادینی با ارتباطات داده دارند و کیفیت این مکالمات ارتباط تنگاتنگی با کیفیت شبکه دارد. به‌طوری‌که هرگونه تاخیر در تبادلات سطح شبکه، افت کیفیت محسوسی را به همراه خواهد داشت. التزام مدیران شبکه به ارتقای کارایی LAN، خطوط و تجهیزات دسترسی به شبکه گسترده، و به‌کارگیری ابزارهای مدیریت و کنترل کیفیت، شرط موفقیت پروژه‌های ویپ است.
جایگزین چه چیزی می شود؟
در گذشته ای نه چندان دور که انسان استفاده از اینترنت را تجربه نکرده بود، ارتباطات محاوره ای صرفا” از طریق تلفن و به کمک خطوط PSTN ( برگرفته از Public Switched Telephone Network )، انجام می گردید. ابداع کامپیوترهای شخصی، فن آوری های جدید ارتباطی نظیر تلفن های سلولی و نهایتا” اینترنت نمونه هایی در این زمینه می باشند که باعث شده است انسان بتواند با استفاده از سرویس های جدیدی نظیر نامه الکترونیکی، چت و مواردی‌ دیگر با سایر افراد ارتباط برقرار نماید.
VoIPچگونه کار میکند؟
در گذشته ای نه چندان دور، پیشگامان عرصه های علمی به این نتیجه رسیدند که می توان یک سیگنال را به صورت دیجیتال و در یک مسافت طولانی ارسال نمود. بدین منظور می بایست قبل از ارسال سیگنال، آن را با استفاده از یک مبدل آنالوگ به دیجیتال(ADC)، دیجیتال و سپس ارسال و در نقطه پایانی انتقال، با استفاده از یک مبدل دیجیتال به آنالوگ(DAC) مجددا” آن را به آنالوگ تبدیل نمود.فن آوری ویپ نظیر آنچه اشاره گردید کار می کند شبکه های مبتنی‌ بر پروتکل TCP/IP از بسته های اطلاعاتی IP تشکیل می گردند، که شامل یک هدر ( برای کنترل ارتباطات ) و یک paylaod به منظور مبادله داده می باشند. فن آوری VoIP از بسته های اطلاعاتی IP به منظور حرکت در شبکه و رسیدن به مقصدنهائی استفاده می نماید.
کاربرد اصلی VoIP
یک شبکه داخلی علاوه بر تمام کاربردهایی که برای انتقال اطلاعات دارد می تواند برای مکالمات تلفنی مانند یک سیستم سانترال مورد استفاده قرار بگیرد و یا به عبارتی دیگر بستر مناسبی برای انتقال صدا یا تصویر و… باشد.
از عمده ترین کاربرد ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:
الف- راه اندازی مرکز تماس – درون و برون سازمانی (small office small home SOHO) و …
ب- ارتباطات چند نقطه ای
ج- کاهش هزینه های مخابراتی-قبض تلفن و….
د- جلوگیری از تهیه سخت افزار ها- مانند گوشی تلفن و…
ه- دور کاری
و- ضبط مکالمات
ز- و…
آیا می توانم شماره قبلی خود را داشته باشم؟
اغلب شرکت های ارائه دهنده خدمات VoIP به شما این امکان را می دهند.
برای استفاد از VoIP به تجهیزات خاصی احتیاج دارم؟
اغلب سیستم‌های VoIP به هیچ تجهیزات خاصی احتیاج ندارند- شما حتی می توانید از تلفن معمولی خود نیز برای اتصال به سیستم VoIP استفاده کنید. اگر شما از یک سیستم تلفنی تجاری استفاده می کنید، ممکن است نیاز داشته باشید که آداپتورها، مبدل های سیگنال های آنالوگ به سیگنال های VoIP یا تلفن های VoIP را نیز خریداری کنید. برای کاهش هزینه ها شما همچنین می توانید از یک هدست و میکروفن که متصل به یک کامپیوتر است نیز برای برقراری تماس های خود استفاده کنید.
چگونه یک سیستم VoIP نصب کنم؟
نحوه پیاده سازی سیستم شما به شرکت ارائه دهنده خدمات VoIP ئی که انتخاب می کنید بستگی دارد. اغلب شرکت های VoIP به شما اجازه دانلود سیستم نرم افزاری خود را به صورت مستقیم می دهند – فرایندی که کمتر از یک ساعت زمان می برد- بنابراین شما می توانید سریعاً از سیستم استفاده کنید. اگر سیستم شما چندین خط، چندین داخلی، یا پهنای باند اختصاصی دارد شما ممکن است برای تنظیم آن نیاز به کمک گرفتن از افراد متخصص داشته باشید.
آیا هنوز به خط ثابت نیاز دارم؟
بعضی از کاربران VoIP دوست دارند که یک خط ثابت برای مواقع اضطراری داشته باشند. چون VoIP از اتصال اینترنت برای برقراری تماس ها استفاده می کند، سیستم ممکن است در اثر قطعی یا نوسان برق از کار بیفتد. بعضی از شرکتهای ارائه دهنده VoIP راهکارهای پشتیبانی را نیز فراهم می کنند تا سرویس تلفنی آنها همیشه در دسترس باشد. اگر شما از طریق ADSL از VoIP استفاده می کنید، شما نیاز به یک خط ثابت هم دارید تا در مواقع اضطراری قادر به برقراری تماس باشید.
آیا می توانم با تلفن های غیر VoIP هم تماس بگیرم؟
دقیقاً، سرویس VoIP به شما اجازه می دهد که به مانند خطوط ثابت با هر نوع سیستم تلفنی تماس برقرار و دریافت کنید.
آیا می توانم تماس های بین المللی برقرار کنم؟
بله، یک تلفن VoIP می تواند برای تماس با هر تلفنی استفاده شود و مهم نیست در چه مکانی قرار دارد. اتفاقاً تماس های بین المللی با استفاده از VoIP ارزانتر از سیستم های معمول است.
آیا می توانم با استفاده از اتصال VoIP برای ارسال نمابر نیز استفاده کنم؟
بعضی از سرویس دهندگان VoIP، مانند Vonage،ViaTalk، Packet8 و Lingo قابلیت ارسال نمابر را نیز در اختیار مشترکین خود قرار می دهند. بعضی از سرویس دهندگان VoIP یک خط اختصاصی فکس را به عنوان بخشی از بسته سرویس تجاری خود ارائه می دهند. استفاده از یک خط اختصاصی برای فکس ایده خوبی می تواند باشد، چون شما می توانید فکس ها را بدون اینکه بر ترافیک صدا تاثیر بگذارد ارسال و دریافت کنید.
آیا می توانم از اتصال اینترنت بی سیم برای سیستم VoIP استفاده کنم؟
معمولاً یک اتصال اینترنت سیمی با پهنای باند بالا موثرتر از یک اتصال بی سیم عمل می کند، اما اگر دسترسی بی سیم شما مطمئن و سریع است، شما می توانید از آن نیز برای سیستم VoIP استفاده کنید.
آیا کیفیت تماس های VoIP به خوبی تلفن های معمولی است؟
بله، در سال های اولیه، هنگامی که استفاده از VoIP در حال همه گیر شدن بود، بسیاری از کاربران نگران از دست رفتن بسته ها "packet loss" صوتی که باعث افت کیفیت صدا می شود، بودند اما با استفاده از یک اتصال اختصاصی با پهنای باند مناسب می توان از این نگرانی ها کاست. امروزه با سریعتر شدن اتصالات اینترنت، صدا به خوبی منتقل می شود و کیفیت صدا به خوبی یک تلفن ثابت است.
چرا من باید از VoIP استفاده کنم؟
کاربران اغلب صرفه جویی در هزینه ها را به عنوان دلیل اصلی استفاده از VoIP بیان می کنند، اما دلایل دیگری هم وجود دارد. یکی از این دلایل، انعطاف پذیری سیستم های VoIP است، به طوری که شما می توانید یک شماره ثابت و یکسان داشته باشید و در هر نقطه ای از دنیا که باشید به تماس های خود پاسخ دهید. VoIP همچنین قابلیت سفارشی سازی و مدیریت بالایی دارد این ویژگی به خصوص برای شرکت های کوچکی که در حال گسترش هستند مناسب است.

© 2016 نیماد.
کلیه حقوق این وب سایت محفوظ است .